piątek, 24 stycznia 2014

Buty do biegania- mini poradnik

Jakie buty do biegania wybrać?
Zapewne wiele osób zadaje bądź zadawało sobie to pytanie. W końcu biegaczy przybywa, co naprawdę mnie cieszy! O ile do biegania nie potrzebujemy wielkiego majątku, specjalnych sprzętów czy udziwnień o tyle dobre buty to podstawa! I warto w nie zainwestować. Sama musze się za jakimiś rozejrzeć stąd mój dzisiejszy post. Szukałam informacji na temat kupna odpowiednich butów i przyznam szczerze, że od nadmiaru ilości informacji czuję, że nie wzbogaciłam swojej wiedzy, a zwyczajnie się pogubiłam. Dlatego postanowiłam zebrać wszystko w dzisiejszym poście.


Po pierwsze: kupujemy buty przystosowane do podłoża po jakim biegamy. Tak moi drodzy, modele butów różnią się funkcjami jakie mają spełniać. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wygoda i komfort muszą iść w parze z niewyobrażalnie wysoką ceną. Możemy nabyć dobre buty w okolicach 150-300 zł. Tak więc jest to suma do przeżycia. W dzisiejszym poście skupię się jedynie na butach treningowych, które będą towarzyszyć nam przez większą część czasu w roku. 

Aby wybrać buty powinniśmy w domu określić typ naszego podbicia, czyli zrobić banalny test wodny. Wykonujemy go następująco:
1. Kładziemy kawałek papieru
2. Zwilżamy spód stopy
3. stawiamy nogę na wcześniej przygotowanym papierze
4. Porównujemy kształt odciśniętej stopy z obrazkiem poniżej
5. Wybieramy rodzaj obuwia w zależności od podbicia





Rodzaj podbić: 
Normalne podbicie- wybieraj buty z systemami stabilizującymi - stability. Są to buty będące mieszanką trzymania i tłumienia wstrząsów. Zwykle o lekko zakrzywionym kształcie z podeszwą wykonaną z dwóch materiałów o różnej zwartości (czasem też z wkładką usztywniającą).
Niskie podbicie- wybieraj buty z systemami podtrzymującymi - motion-control. Motion Control, czyli „trzymające". Są to buty sztywne, kontrolujące ruch stopy, buty o prostym kształcie. Charakteryzują się trwałością i nieco większym ciężarem.
Wysokie podbicie - wybieraj buty z systemami amortyzującymi - cushioned. Miękkie buty o elastycznej podeszwie (zwykle z wkładkami amortyzującymi) i o lekko zakrzywionym bądź zakrzywionym kształcie. But amortyzujący pozwala stopie na swobodny ruch i chroni ją przed wstrząsami powodowanymi uderzeniem o podłoże.

Jeśli nadal jednak nie jesteśmy pewni jakie buty mamy wybrać możemy po prostu udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie kompetentny i wykształcony sprzedawca odpowie na wszystkie nasze pytania oraz pomoże w idealnym doborze butów do biegania. Pamiętajcie jednak, aby wchodząc do sklepu podać sprzedawcy pewne dane, w końcu musi mieć na czym bazować. A zatem musimy powiedzieć mu jak długo już biegamy, po jakiej nawierzchni się poruszamy, ile kilometrów w ciągu tygodnia przebiegamy, czy przygotowujemy się się do konkretnych zawodów czy też robimy to jedynie dla zdrowia.

Wydaje mi się, że przybliżyłam Wam pokrótce najważniejsze informacje dotyczące kupna butów do biegania. Pozostaje mi życzyć Wam powodzenia!
/Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz